+ نوشته شده در جمعه 1391/07/28ساعت 8:46 توسط بازرگانی |

برای هر دانشجوی نقشه کشی این سوال پیش می آید که چرا باید درس نقشه کشی خوانده شود و فن آن فراگرفته شود . در حقیقت نقشه کشی چه رابطه ای با صنعت دارد و درحقیقت جایگاه آن در صنعت چیست ؟   در پاسخ باید گفت که اگر مراحل ساخت یک قطعه یا یک مجموعه مانند یک ماشین را در نظر بگیریم برای ساخت آن مراحلی انجام می شود اولین مرحله برای ساخت طراحی است .معمولا طرح اولیه در کارخانجات  توسط مشتری یا توسط مهندسان دفتر طراحی برای ساخت ارائه می شود .پرسنل ساخت باید با استفاده از روشهای مختلف تولید کار ساخت و تولید و مونتاژ را انجام دهند.

در این میان نقشه کش ها وظیفه مهمی را به عهده دارند . آنها باید طرح های اولیه را به نقشه های قابل ساخت تبدیل کنند. در حقیقت می توان گفت نقشه پلی بین دفاتر طراحی و کارگاههای ساخت است . با استفاده از نقشه ها اصول انجام کار مشخص می گردد و عیوب احتمالی بررسی میگردد.

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:57 توسط بازرگانی |

تا حالا فکر کردید که نقشه کشی کشور ما از چه استانداردی پیروی میکنه . خوب من به شما عرض میکنم

استاندارد مورد استفاده در نقشه کشی کشور ما همان استاندارد ایزو است البته از سال 1375 موسسه استاندار کشور نیز اقدام به استاندارد سازی بعضی از مباحث نقشه کشی کرده که در اصل همان تایید استاندارد ایزو است  .

در این قسمت من مقداری از استاندارد 11713 رو که مربوط به اندازه گذاری است و در اصل تایید همان استاندارد iso 129-1  می باشد برای شما آوردم . 

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:56 توسط بازرگانی |

برای یادگیری نقشه کشی بهتر است از ابزار نقشه کشی شروع کنید برای شناخت ابزار نقشه کشی،تصاویر  و آشنایی با اسامی انگلیسی آن  ادامه مطلب را مطالعه کنید.....
 


 

 

T-Square : خط کش تی

 یک خط کش لبه دار است که لبه ی ان نسبت به تیغه دارای زاویه نود درجه است.با تکیه دادن سر تی به لبه ی سمت چ تخته ی رسم وحرکت دادن ان می توان خط های موازی رسم کرد.  

drawing board :تخته رسم

تخته ی رسم محل مناسبی برای چسبانیدن کاغذ و نیز رسم نقشه بر روی آن است.

45 deg. triangle : گونیا 45 درجه

30 deg. - 60 deg. triangle : گونیا 30 و 60 درجه

 

scale: خط کش مقیاس

خط‌کش مهندسی وسیله‌ای برای تخمین ابعاد و تبدیل این ابعاد در یک مقیاس ثابت است. این ابزار معمولا از پلاستیک ساخته می‌شودو دارای طولی بیشتر از ۱۲ اینچ (۳۰۵ میلی‌متر) است ولی با تنها ۱۲ اینچ طول مدرج از مستهلک شدن درجه ابتدایی و انتهایی آن جلوگیری می‌کند. کاربرد این وسیله در طراحی نقشه‌های مهندسی با مقیاس است.

در فرهنگ واژه علمی و مهندسی وسیله‌ای که برای تخمین طول و خطوط متناسب استفاده می‌شود مقیاس یا اشل نام دارد و وسله کشیدن خطوط مستقیم خط‌کش است. در اصطلاح عام به هر دو وسیله خط‌کش گفته می‌شود.که تفاوت آن با خط‌کش معماری در درجات (مقیاس‌های) مندج‌شده روی آن است.

Dividers: پرگار

پَرگار وسیله‌ای برای کشیدن دایره است. این ابزار را در رسم فنی و کشیدن شکل‌های هندسی و نقشه‌کشی به‌کار می‌برند.

پرگار از دو میلهٔ فلزی تشکیل شده که بر سر یکی از آن‌ها مداد یا قلمی قرار دارد و با محور قرار دادن میلهٔ دیگر از آن برای رسم دایره یا اندازه‌گیری کمان‌های دایره استفاده می‌شود.

pencil: مداد

 

Protractor: نقاله یا زاویه سنج

The French curves : پیستوله

پیستوله وسیله‌ای مورداستفاده در رسم فنی است. مدل‌های آن در قدیم از چوب و فلز ساخته می‌شدند؛ ولی امروزه اکثراً پلاستیکی هستند. پیستوله در شکل، اندازه و مدل‌های مختلف وجود دارد.

:eraser پاک کن

پاک کن نام عام مواد جامدی است که در تماس و مالش، اثر مداد روی کاغذ یا زمینه دیگر را پاک می‌کنند. این وسیله جزو دسته لوازم التحریر حساب می‌شود. جنس پاک کن معمولااز پلاستیک و یا رزین است. پاک کن در رنگهای متفاوتی ساخته می‌شود.

pencil pointer: اشاره گر مداد

dusting brush : برس گَردگیر

Drawing pen: قلم طراحی


خط کش رول:


Ellipse compasses: بیضی کش


Drawing board: میز نقشه کشی

Template: شابلون
+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:53 توسط بازرگانی |

تاریخچه تصویرگیری اورتوگرافیک

History of Orthographic Projection

Throughout human history we have used pictures to convey ideas, express ourselves, present information, etc. Basically we have used pictures to communicate. However different people and cultures used different types of pictures to communicate ideas. Think of cave paintings... now think of any artists painting... now think of a "no dogs allowed sign", already you see the difference in drawings across time and countries!

This was a problem that faced engineers, designers, builders, architects, etc. throughout history. We didn't have one way of communicating our ideas that everybody understood. This was a problem that faced Gaspard Monge when he started as an Engineer in the French Military. He devised a system that could be used to communicate an object to anyone across the world. This system is called Orthographic Projection and was quickly adopted by army engineers. However France was at war and Monge's system was kept top secret. It wasn't until many years later that Monge was allowed to publish and teach his system. Shortly this system spread across and revolutionized world industry.

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:52 توسط بازرگانی |

یک تصویر رو می تونید از جهت های مختلفی ببینید ، درحقیقت تصویر همان چیزی است که از یک جسم دیده می شود، و تصویرگیری به مفهوم ترسیم تصاویر یک جسم از جهت های مختلف است. برای مثال به جسم زیر از روبرو نگاه می کنیم :

مشاهده می کنید وقتی که از روبه به جسم نگاه می کنید صفحه آبی و قرمز دیده می شند.

حالا از کنار به جسم نگاه کنید:

می بینید که فقط سطح کناری جسم دیده می شه

حالا از بالا به جسم نگاه می کنیم :

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:51 توسط بازرگانی |

برای دیدن مطالب و تصاویر آموزشی زیبا از برش قطعات صنعتی و انواع آن روی لینک های داده شده کلیک کنید . البته این  مطالب هم به صورت زبان اصلی است اما تصاویر آن بسیار گویا است . درضمن امیدوارم به این واسطه با زبان فنی نقشه کشی صنعتی هم بیشتر آشنا بشید.

Section Views1

Sectional Views2

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:50 توسط بازرگانی |

ADAMS نرم افزار شبیه سازی مکانیزم است که به طور گسترده در سراسر جهان استفاده می شود . این برنامه توسعه قرار می دهد و به نمونه های آزمون های مجازی و انجام شبیه سازی های رایانه های واقع بینانه، به صورت بصری و ریاضی، از رفتار واقعی طراحی سیستم های مکانیکی. این شبیه سازی رانندگی خودرو جدید بهینه سازی در نتیجه سهولت استفاده از آن، در حال توسعه یک سیستم تعلیق جدید، و غیره.
می تواند بسیاری از متغیرهای مورد بررسی قرار گیرد به سرعت و به سادگی، و تجسم گرافیکی از نتایج ارائه شده است، در حالی که با استفاده از انیمیشن های دوربین سریع است.


 
+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:48 توسط بازرگانی |

CATIA راه حل از نرم افزار SYSTEMES شرکت داسو برای توسعه محصولات می باشد.
این نرم افزار های مدولار و مقیاس پذیر به شما اجازه می دهد برای ایجاد محصولات آینده، از جمله پشتیبانی برای تمام فرایند طراحی صنعتی، از مرحله پیش نویس را به دقیق ترین طراحی، تجزیه و تحلیل، شبیه سازی، مونتاژ و تعمیر و نگهداری است.
این مقدار بی نهایت از ماژول حتی اگر به طور گسترده استفاده می شود عبارتند از: طراح، طراحی قسمت، مونتاژ، تدوین، ورفرم و طراحی سطح و طراحی شکل مولد است. به طور خلاصه، نرم افزار مرکزی که هر پروژه توسعه داده شده است.


تاریخچه کتیا

  Catiaسرنام کلمات Computer Aided Three Dimensional interactive Application و محصول شرکت Dassault system می باشد. Catia v4 تنها بر روی سیستم عامل یونیکس و با بهره برداری از سوپر کامپیوترها قابل استفاده بوده اما نگارش پنجم آن علاوه بر اینکه قابلیت های نگارش قبلی خود را حفظ کرده، کار با آن بسیار راحت تر ( User friendly ) شده و بر روی pc های شخصی و سیستم عامل ویندوز اجرا می شود. بدین ترتیب catia بسیار سریع بیش از بیش جای خود را در بین کاربران پیدا کرد. هم اکنون شرکت های بزرگ خودروسازی جهان نظیر Peugeot ، citroen ، Toyota ، General motor و . . . از آن جهت طراحی بدنه و قطعات اتومبیل های خود استفاده می کنند. در حال حاضر نیز شرکت های ایران خودرو، سایپا و صنایع هوا و فضای ایران به طور مبسوط از catia استفاده می برند.

 خصوصیات منحصر به فرد catia :

1-     پارامتریک بودن آن به طوری که پس از طراحی تنها با تعیین اندازه یکی از قطعات و کلیک بر رویUp to date آیکون    تمامی قطعات متناسب با قطعه تعیین یافته تعیین می کنند این قابلیت برای شرکت هایی که کار آنها بر اساس خواسته مشتری تغییر می کند ولی راستای محصولشان ثابت می ماند بسیار مفید است.

2-     متصل بودن فایلهای استخراجی شده به همدیگر بطور مثال در نرم افزارهای معمولی پس از تهیه نقشه دو بعدی از مدل، اگر تغییری در مدل سه بعدی بدهیم باید

3-     نقشه دو بعدی را به طور دستی اصلاح کنیم در حالی که در catia پس از تغییر مدل سه بعدی با فشردن آیکون up to date علاوه بر اصلاح مدل سه بعدی فایل های متصل به آن از جمله نقشه دو بعدی به طور اتوماتیک اصلاح می شود.

4-     انجام تحلیل های مختلف نظیر تغییر شکل یا میزان کرنش بر روی مدل که این خصوصیت catia را در مجموعه سری نرم افزارهای CAE قرار می دهد.

5-    وجود محیط های زیر مجموع   Digital mockup    که امکان شبیه سازی حرکت، چک کردن تلورانها و فاصله قطعات، آنالیز تداخل قطعات و ایجاد سطح مقطع دینامیکی و . . . را به طراحان می دهد. محیط DMU Navigator یک ابزار آنالیز پرقدرت است که به اسمبلی ها حرکت می بخشد پس catia در سری  نرم افزارهای Dynamic Simu نیز قرار می گیرد.

6-    ایجاد   Gcode ها    و سایر اطلاعات مورد نیاز برای ماشینکاری و ساخت قطعات، پس catia زیر مجموعه نرم افزارهای CAM نیز هست.

Catia خصوصیات و امکانات فراوان دیگری نظیر sheetmetal ، piping ، کار با wire frame و surface ها را نیز دارد که بحث آنها خارج از این مقوله هست اما جالب است بدانید که حتی نحوه چیدمان دستگاه ها در یک کارخانه نیز توسط catia مشخص می شود که این کار دو مزیت خواهد داشت اول اینکه از فضای موجود حداکثر استفاده می شود و دوم اینکه کارگران در شرایطی قرار می گیرند که از نظر ارگانیک در بهترین وضعیت ممکن باشند.

میانبرها در کتیا

F1

راهنما(Help)

F3

پنهان و ظاهر کردن درخت طراحی(Specification tree)

Shift + F1

معرفی دستورات نوار ابزار

Shift + F2

کنترل موقعیت درخت طرحی

Shift + F3

فعال و غیر فعال کردن درخت طرحی برای بزرگ و کوچک کردن و جابجایی (معادل کلیک روی میله های درخت طراحی)

Alt + F8

ماکرو(Macros)

Alt + Enter

ظاهر شدن خصوصیات موضوع انتخابی (Properties)

Esc

لغو دستور

Ctrl + Page Up

  بزرگ نمایی (Zoom In)

Ctrl + Page Down

کوچک نمایی (Zoom Out)

Ctrl + Tab

نمایش فایل های باز دیگر

Arrow Key

با قرار دادن موس روی چند موضوی روی هم، میتوان یکی از آنها را به دلخواه انتخاب کرد.

Shift + arrow

چرخش (Rotate)

Ctrl + arrow

جابجایی (Pan)

Home

در نوار ابزار Propertiesو مانند آن بالاترین موقعیت را نشان میدهد  .

End

در نوار ابزار Propertiesو مانند آن پایین ترین موقعیت را نشان میدهد   .

Page Up

در نوار ابزار Propertiesو مانند آن جابجایی  ده تایی بطرف بالا .

Page Down

ده تایی بطرف پایین ومانند آن جابجایی Prop. در نوار ابزار

Ctrl + C

کپی (Copy)

Ctrl + F

جستجو Search (Find)

Ctrl + G

Selection Sets

Ctrl + N

باز کردن یک فایل جدید

Ctrl + O

باز کردن یک فایل از قبل ذخیره شده

Ctrl + P

پرینت گرفتن یک فایل

Ctrl + S

ذخیره کردن فایل مورد نظر

Ctrl + V

Paste

Ctrl + X

Cut

Ctrl + Y

Redo

Ctrl + Z

Undo

 از مسیر زیر میتوان Ctrl + Z ) Undo) را تا 99 مرحله افزایش داد:

Tools >> Options >> General >> PCS >>Undo >>Stack size 10 

برای ایجاد یک shortcuts  جدید مراحل زیر را طی می کنیم :

1 – از منوی کرکره ای مسیر زیر را انتخاب می کنیم.

Tools >> Customize >> Commands

2 - درستون سمت چپ این پنجره  All Command  را انتخاب می کنیم.

3 - در ستون سمت راست پنجره گشوده شده ، دستور مورد نظر را انتخاب می کنیم بعنوان مثال دستور Exit Workbench را انتخاب می کنیم .

4- Show Properties را در پنجره  اننخاب می کنیم.

5- حال Shortcut مورد نظر را در قسمت  Accelerator تایپ می کنیم .مثلاً F2  و یا  Ctrl+1و یا هر کلید دیگری که قبلاً استفاده نشده باشد .

با بستن این پنجره کلید میانبر مذکور فعال می شود.

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:47 توسط بازرگانی |

کمتر کسی است که حداقل یک بار نام نرم افزاز اتوکد ساخته شرکت آمریکایی Autodesk را نشنیده باشد.این شرکت پس از تولید نرم افزاراتوکد محبوبیت زیادی بین مهندسان مکانیک وعمران ورشته هایی دیگردر سرتاسر جهان پیدا کرد ولی با توجه به پیشرفت روز افزون صنایع وتخصصی شدن گرایش ها Autodesk سعی تخصصی کردن نرم افزارهای خود کرد ونرم افزار Mechanical desktop را که مخصوص کارهای صنعتی بود وارد بازار کرد که بسیار مورد توجه مهندسان مکانیک وطراحان صنعتی قرار گرفت ولی با توجه به این که این نرم افزار نیز برمبنای اتوکد استوار بود.کار کردن با آن دشوار بود وکاربران برای کارکردن با آن نیازمنده دوره های آموزشی طولانی مدت بودند !به همین دلیل شرکت Autodesk آخرین نرم افزار خود در زمینه طراحی مکانیک را به بازار عرضه کرد که در عین حال که نیازهای طراحان مکانیک را بر طرف می کند کار کردن با آن بسیار ساده است. Inventor به معنایی مخترع است.امکانات مورد نیاز برای طراحی سه بعدی ونقشه کشی دستگاه های صنعتی ، امکان انجام محاسبات طراحی اجزای دستگاه و وارد کردن بسیاری از المان های مکانیکی بر اساس مشخصات مورد نظر به فضای طراحی نیز موجود است.

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:46 توسط بازرگانی |

 

نرم‌افزار Inventor محصول شرکت Autodesk واز برنامه‌های قوی در زمینه طراحی و مدلسازی می باشد. نرم‌افزاری قوی با امکان فراگیری ساده برای طراحی و مستند سازی ۲ و ۳ بعدی دارای واسطه کاربری مناسب، خصوصیات و امکانات مفید برای طراحی قطعات صنعتی و حتی کل خط تولید می باشد.

 

این برنامه از سال ۲۰۰۷ به طور منظم تولید می گردد و در این سال با وارد شدن نمونه کامل آن بسیاری از کاربران قدیمی برنامه‌های اتودسک و اتوکد نظیر مکانیکال دسکتاپ را خوشحال ساخت زیرا این برنامه تمامی نیازهای طراحی ، نقشه کشی و مدل سازی و شبیه سازی را یکجا گردآورده بود .

این برنامه از سال ۲۰۰۷ به طور منظم تولید می گردد و در این سال با وارد شدن نمونه کامل آن بسیاری از کاربران قدیمی برنامه‌های اتودسک و اتوکد نظیر مکانیکال دسکتاپ را خوشحال ساخت زیرا این برنامه تمامی نیازهای طراحی ، نقشه کشی و مدل سازی و شبیه سازی را یکجا گردآورده بود .

از قابلیت‌های این نرم‌افزار وجود یک سری عملیات ساخت و مدلسازی مخصوص بوردهای کامپیوتری و قطعات سخت‌افزاری وابسته به آنهاست. این برنامه شامل بخش مدلسازی جامد و سطوح می باشد که به نامه Part Surface Modeling می باشد. بخش Assembly یا همان مونتاژ با بهره گیری از امکانات بسیار بالا در شبیه سازی حرکت و جوشکاری برای اتصالات و سوارکردن قطعات پیچیده کاربردی دارد.

این برنامه نرم‌افزاری قوی با امکان فراگیری ساده برای طراحی و مستند سازی ۲ و ۳ بعدی دارای واسطه کاربری مناسب، خصوصیات و امکانات مفید برای طراحی قطعات صنعتی و حتی کل خط تولید می باشد.

این نرم‌افزار قابلیت طراحی پروتوتایپ و هر گونه قالبی را دارد و نیز این قابلیت را دارد که تحلیل‌های مختلفی از طرحتان در محیط نرم‌افزار انجام دهید. تحلیل حرارتی آماری، بازدهی، مغناطیسی و …

ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار :

▪ محیط ترسیمات دوبعدی ۲D Sketchو سه بعدی۳D Sketch

▪ محیط طراحی قطعات سه بعدیPart Modeling

▪ محیط مونتاژ(Assembly): قطعاتی که در محیط (Part Modeling) طراحی شده اند را میتوان به این محیط وارد کرد و در نهایت طبق نقشه‌های مهندسی آنها را مونتاژ کرد .

▪ محیط ایجاد قطعات به روش ورقکاری (Sheet Metal)

▪ محیط جوشکاری قطعات (Weldment)

▪ محیط شتاب دهنده طراحی(Design Accelerator): در این محیط شفت، چرخدنده ، یاتاقان و… به صورت استاندارد موجود هستند ، همچنین میتوان با وارد نمودن داده‌های مورد نیاز برای هر قطعه، در این محیط آنها را طراحی کرد. ویژگی دیگر این محیط این است که میتوان تحلیل خستگی بر روی قطعات انجام داد و ضریب اطمینان و نتایج مورد نظر را در یافت نمود که کمتر نرم‌افزاری چنین قابلیتی را دارد .

▪ محیط تحلیل تنش(Stress Analysis) : روی DVD این نرم‌افزار، برنامه Ansys هم وجود دارد به طوریکه پس از نصب نرم‌افزارAutodesk Inventor در محیط تحلیل تنش نرم‌افزار Ansys فعال شده ، و قطعات را میتوان بارگذاری کرد و گزارشی از تحلیل به همراه نتایج مختلف را دریافت نمود.

▪ محیط تحلیل دینامیکی (Dynamic Simulation): پس از مونتاژ قطعات میتوان آنها را وارد این محیط کرد و با دادن محرک به مجموعه، پارامتر‌های مختلف مثل سرعت و شتاب و… در هر قطعه بررسی کرد و نمودارهای از آنها را دریافت کرد .

▪ محیط طراحی تاسیسات (Piping) : در طراحی سیستم لوله کشی و تاسیسات استفاده میشود و کاربرد آنرا میتوان به وضوح در صنایع نفت و گاز و … دید.

▪ محیط عکسبرداری و فیلمبرداری از قطعاتinventor studio

▪ محیطی که در آن از مجموعه مونتاژی نمای انفجاری ایجاد میشود (Presentation)

▪ محیط طراحی الکترونیکی که شامل ۱ طراحی بردهای الکترونیکی و۲ سیم کشی قسمت‌های مختلف یک دستگاه است.

▪ محیط طراحی تیر وستون وتحلیل آنها و تولید انواع پروفیل

▪ محیط اندازه گذاری و ارایه نقشه‌های اجرایی(Drawing) و …

این نرم‌افزار به راحتی به نرم‌افزارهای دیگر ،مخصوصا Auto CAD وMechanical Desktop وصل میشود، مثلا میتوان طرحهای دو بعدی کشیده شده در اتوکد را وارد این نرم‌افزار کرد و آنها را به یک قطعه حجیم تبدیل کرد.

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:45 توسط بازرگانی |

طی چند سال اخیر شاهد پیشرفت های گسترده ای در زمینه های اتوماسیون طراحی و GUI (رابط گرافیکی کاربر) در دنیای نرم افزار های صنعتی بودیم. طراحان نرم افزار ها مهندسی مکانیک با قرار دادن امکانات بیشتر و قویتر برای استفاده از نرم افزار ها موجب تسریع در امر طراحی و رسیدن به هدف نهایی به شکلی بهینه شدند. در گذشته برای استفاده از این نرم افزار ها , باید شخص دوره کامل تکنسینی این نرم افزار ها را طی می کرد ,ولی بر عکس امروزه می توان به راحتی و با صرف کمترین زمان, نحوه استفاده از این نرم افزار ها را آموخت و از آنها استفاده کرد.

یکی از این نرم افزار های مطرح که تقریبا به تمامی نیازهای یک مهندس طراح جامه عمل پوشانده ,SolidWorks ساخت شرکتی به همین نام است که البته چند سالی است که زیر مجموعه Dassault System ,سازنه CATIA قرار گرفته است. می توان به جرئت ادعا کرد که قویترین نرم افزار مهندسی در دو زمینه RealTime و GUI است. در زمینه اتوماسیون طراحی تقریبا همرده CATIA قرار دارد ,در دنیای نقشه کشی برای مهندسان مکانیک از MDT کاملا برتر است و Help آن نیز تقریبا به گستردگی و کارایی Help MATLAB می باشد و به راحتی به نرم افزار های دیگری مثل ANSYS, Visual NASTRAN, CATIA , EXCEL و ... ارتباط برقرار می کند.در اینجا برای بررسی جزئی تر و آشنایی بیشتر با این نرم افزار به بررسی چند موضوع انتخابی می پردازیم:

در اینجا برای بررسی جزئی تر و آشنایی بیشتر با این نرم افزار به بررسی چند موضوع انتخابی می پردازیم:

1- رابط گرافیکی کاربر یا GUI : به معنای رابط گرافیکی قوی میان کاربر و نرم افزار است و همانطور که گفته شد مقوله Interfacing در این نرم افزار به بهترین نحو ممکن طراحی شده است. وجود کادر های مهاوره ای که با قرار گرفتن روی هر آیکون برای کاربر ظاهر می شود, با توضیحی مختصر و مفید کاربر را از عملکرد آن آگاه می سازد. قرار گرفتن تمامی Dialog Box ها در قسمت سمت چپ پنجره نرم افزار ,که از سال 2003 به بعد شاهد آن بودیم نیز به مرتب شدن پنجره ها , رعایت مناسب مراحل کاری هر فرآیند (Wizard) و عدم گیج شدن کاربر بسیار کمک می کند. امکان وارد کردن اندازه ها به صورت مستقیم در محیط سه بعدی به هر واحدی که مایل باشید نیز باعث تسریع در عملکرد طراحی می شود, حتی در قسمت های وارد کردن اندازه تدابیری فراهم شده است تا کاربر بتواند از عبارات و توابع ریاضی نیز استفاده کند.MDT کاملا خارج شده و به یک محیط جذاب برای کاربر تبدیل شود.

Graphical User Interfacing

مواردی مانند پشتیبانی بیش از 10 زبان و وجود اشکال و آیکون های مناسب و هدفمند و پس زمینه آبی رنگ این نرم افزار باعث شده است تا ظاهر این نرم افزار از شکل یک نرم مهندسی خشک مانند

2- MDA :باز هم می توان SolidWorks را نرم افزاری دانست که با قرار دادن دو مقوله PDM و PLM و همچنین نرم افزار های تحلیلگر آن و ماژول های قدرتمند, به تمامی این مباحث جامه عمل پوشانده است. مبحث MDA امروزه مهمترین و رقابت برنگیزترین بحث میان طراحان اینگونه نرم افزار ها می باشد.

سیستمی که از طراحی و ساخت تا مونتاژ و تولید , از سفارشات تا بازاریابی و .. را شامل می شود, سیستمی که با کوچکترین تغییری در هر مرحله مانند یک موج به تمامی قسمت های دیگر انتقال می یابد. به این مکانیزم, سیستم اتوماسیون طراحی مکانیکی گفته می شود. امروزه نرم افزار های طراحی تنها برای ساخت یک مدل سه بعدی در کامپیوتر به کار نمی رود بلکه به منظور طراحی یک قطعه مکانیکی در چارچوب یک سیستم فعال و شناور و کاملا متغیر با معادلات مکانیکی استفاده می شود و قابلیت اعمال تمامی فاکتور های اصلی و جانبی محیطی رار روی سیستم داراست.
+ نوشته شده در شنبه 1391/07/15ساعت 7:44 توسط بازرگانی |

 

به نام خدا

نخستین موسسه ملی استاندارد در سال1902در انگلستان وسپس در1916 در هلند و 1917 درآلمان تاسیس شد. ادامه مطلب راببینید

 استاندارد DIN که استاندارد صنعتی آلمان است گسترش پیدا کرد، ودرزمینه نقشه کشی صنعتی فعالیت وسیعی آغاز شد. در سال 1926 اتحادیه ای متشکل از 20 موسسه استانداردملی ازکشورهای مختلف به نام اتحادیه بین المللی موسسات استانداردملی استاندارد ISO تشکیل شد ،اما با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به ارتباط صنعتی بین شرکتها ، لزوم ایجادیک سازمان بین المللی استاندارد مورد توجه قرار گرفت و در سال 1947 سازمان ISO تشکیل شد وشروع به کار نمود .کشورایران در سال1332 اولین موسسه استاندارد خودرا تاسیس نمود ودرسال1360 به عضویت ISO درآمد.بعضا کشورهااز استانداردهای مخصوص به خوداستفاده می کنند ولی درکل می توان گفت که تفاوتی عمده با هم ندارند برای آشنایی بیشتر شما استانداردهای چندکشور(یا قاره )آورده شده است:

 استاندارد کشور یا قاره          ...................            علامت اختصار

       امریکا      …....................................................          ANSI

       اروپا   ............................................................              CE

       استرالیا    .....................................................            SAA

        کانادا     .......................................................             CSA

        ایران    .........................................................          ISIRI

        انگلستان     .................................................            BSI  

        ایتالیا   .........................................................            UNI

        روسیه    .....................................................          GOST

        ژاپن     .........................................................           JISC

        فرانسه     ...................................................              NF

موفق باشید

+ نوشته شده در پنجشنبه 1391/07/13ساعت 7:59 توسط بازرگانی |

این کتاب به شناخت اجزاء مختلف ماشین از قبیل بلبرینگ ها ، کاسه نمد ها ، فنرها ، خارها .... می پردازد

برای دانلود روی شماره های داده شده کلیک کنید.

اجزای ماشین - بخش  ۱  - ۲  -  ۳   - ۴  - 

+ نوشته شده در پنجشنبه 1391/07/13ساعت 7:58 توسط بازرگانی |

دانلودکتاب اندازه گیری دقیق

برای دانلود روی شماره کلیک کنید.

آزمایشگاه اندازه گیری دقیق   ۱  -  ۲ - ۳ ۴

+ نوشته شده در پنجشنبه 1391/07/13ساعت 7:57 توسط بازرگانی |

جهت دانلود فایل جزوۀ نقشه کشی صنعتی 1 بر روی تصویر زیر کلیک نمائید.

لینک کمکی | حجم فایل 3.7 مگابایت | نوع فایل zip | دفعات دانلود 1644


download

+ نوشته شده در پنجشنبه 1391/07/13ساعت 7:57 توسط بازرگانی |

پیرامون محیط های : MODEL – SCENE – DRAWING   در نرم افزار مکانیکال دسک تاپ

(MDT  )

پیرامون محیط های : MODEL – SCENE – DRAWING   در نرم افزار مکانیکال دسک تاپ

(MDT  )

نرم افزار MDT دارای سه محیط MODEL- SCENE- DRAWING می باشد.

محیط  MODEL  برای مدل سازی با استفاده از  مجموعه  فرامین  SKETCH  & PLACED  FEACHER  می باشد.

کاربرانی که با اتوکد آشنایی  قابل قبول دارند می توانند در این محیط مدل های 3D  را به  صورت کاملا پارامتریک  طراحی کنند و آماده انتقال به محیط های دیگر نرم افزار نمایند.

مجموعه فرامین ترسیمی در منوی DESIGN   یا نوار ابزار 2D SKETCHING  در دسترس کاربران می باشد.

در منوی DESIGN  ابزار ترسیمی SYMMETRICAL LINE  خود نمایی می کند.

(برای ترسیم خطوط متقارن)

محیط SCENE  برای ایجاد نقشه های  انفجاری  از قطعات ترکیبی  از دیگر محیط های این نرم افزار می باشد.

لازم بذکر است که نوار ابزار PART MODELING  در این محیط به SCENES تبدیل می شود.

اختصاص قیدهای 3D CONSTRAINT در محیط  مدل به   قطعات  صورت می گیرندو ضریب جدایش قطعات برای تولید نقشه های انفجاری در محیط SCENE  انجام می شود .

محیط DRAWING : این محیط مختص نماگیری در MDT می باشد.

شما قادرخواهید بود در این محیط به ایجاد نماهای - DETAIL BASE – ORHO GRAPHIC – ISO – BROKEN – AUXILIARY بپردازید.

به عنوان مثال نمای BROKEN برای ایجا د نماهای کوتاه شده قطعات و نمای AUXILIARY برای ایجاد نمای کمکی از قطعات مناسب می باشد.

ایجاد نماهای برش مختلف در صورت لزوم  از قابلیت های دیگر محیط DRAWING این نرم افزار است.

انواع  برش هایRADIAL FULL – HALF – OFFSET- BREAKOUT – ALIGNED -  در این محیط  ایجاد می شود.

به عنوان مثال برش BREAK OUT  برای ایجاد برش موضعی  و برش ALIGNED برای نمای برش مایل کاربرد دارند.

ایجاد کادر  و جدول  استاندارد طبق لی آت جاری و قطع کاغذ مورد نظر در این فضا انجام  می شود.

لازم بذکر است که نوار ابزار PART MODELING  در این محیط به DRAWING LAYOUT تبدیل می گردد.

تذکر: توصیه می شود در مرحله طراحی قطعه در فضای مدل  قیدهای هندسی و ابعادی کامل به پروفایل مورد نظر تخصیص داده شود  تا در مرحله نماگیری نیاز به اندازه گذاری مجدد نداشته باشید.

+ نوشته شده در پنجشنبه 1391/07/13ساعت 7:56 توسط بازرگانی |

این کتاب مربوط به مباحث هندسه ترسیمی و برخورد احجام و نحوه گسترش آنها می باشد که پوشش دهنده نقشه کشی 2 رشته های فنی مهندسی بوده و کاربرد زیادی در صنایع ورق کاری دارد.

برای دانلود روی شماره ها کلیک کنید.

برخورد وگسترش  ۱   -   ۲ ۳  - ۴

+ نوشته شده در پنجشنبه 1391/07/13ساعت 7:55 توسط بازرگانی |

 

به نام خدا

اندازه های استاندارد کاغذ
سیستم سازمان استاندارد بین الملی (ISO) و سیستم استاندارد آمریکای شمالی دو سیستم استانداردی  مدونی می باشند که استفاده از این نوع تقسیم بندی متداول می باشد.
استاندارد بین المللی ایزو 216 یا (The international standard: ISO 216):
استاندارد بین المللی ابعاد کاغد یا ایزو 216 بر پایه استاندارد DIN کشور آلمان قرار گرفته.
(دلیل استفاده از استاندارد کشور آلمان در این مورد به سابقه و پیشرو بودن این کشور در صنایع چاپ و کاغذ مربوط می شود).
ویژگی منحصر به فرد این سیستم مقیاس پذیر بودن آن است. بر این اساس  که در همه ابعاد کاغذ های استاندارد ایزو ، نسبت طول به عرض تقریبا برابر با 4142/1( جذر عدد 2) است.
در این استاندارد سه خانواده کاغذ با ابعاد مشخص وجود دارند : گروه A ، گروه B و گروه C.
توجه داشته باشید که بر اساس استاندارد ایزو نحوه بیان ابعاد یک ورق کاغذ باید بصورت عرض در طول (با توجه به حالت لاتین ) باشد. برای مثال هنگام نام بردن سایز A4 اونرو بصورت 297 ×‌ 210 میلی متر بیان می کنند. دقت کنید که واحد اندازه گیری استاندارد «میلی متر» است و  با توجه به استفاده از نسبت 4142 /1 برخی از ابعاد عدد اعشاری  رند شده است.
گروه A
- در این گروه نسبت طول به عرض کاغذ عدد مطلق 4142/1 می باشد.
- اندازه مساحت کاغذ A0 در این گروه 841 × 1189 mm و تقریبا برابر با یک متر مربع (در واقع 999949 میلی متر مربع ) است .
- در این گروه  اندازه های بعدی  با نصف کردن طول کاغذ بزرگتر به دو قسمت بدست می  آید. برای مثال قطع A1 با نصف کردن طول کاغذ A0 به دو قسمت مساوی به دست می آید بنابراین قطع A1 مساوی خواهد بود با 594 × 841 ( البته عرض 594/5 بوده که روند شده  است). همانظور که می بینید عرض کاغذ بزرگ تر بعد از نصف شدن طول کاغذ کوچکتر خواهد بود.
مابقی گروها به وسیله تصویر در زیر آمده است:

گروهA:

گروه B:

گروه C:

گروه ANSI paper sizes D
در این گروه اندازه ها بر اساس اینچ می باشد.

موفق باشید.

+ نوشته شده در پنجشنبه 1391/07/13ساعت 7:54 توسط بازرگانی |

به نام خدا

در تصاویر زیر مراحل مدل سازی نمونه ای از پریز در  INVENTOR 2012آورده شده است:

مدل نهایی :

1-ورود به محیط نرم افزار:

FILE  >NEW

2-رسم ترسیمه SKECH و اندازه گذاری آن:

3- برجسته سازی ترسیمه با  استفاده از دستور EXTRUDE

4-اضافه کردن دو ترسیمه دیگر در وجه مناسبی از مدل ایجاد شده:

5- دستور EXTRUDE  به همراه عملگر CUT را روی  ترسیمه های جدید اعمال می کنیم:

6- ایجاد صفحه کاری بر روی وجه منحنی شکل مدل با استفاده از مجموعه فرامین PLANE:

7- رسم ترسیمه جدید بر روی صفحه کاری ایجاد شده و اضافه کردن قیود اندازه به آن:

8- CUT +EXTRUDE

9- با استفاده از  دستور HOLE سوراخ های پریز را طبق شکل  در مکان های مشخص شده ایجاد

می کنیم:

10-ایجاد پوسته از مدل اجاد شده با استفاده از دستور( SHELL( +REMOVE FACES

موفق باشید

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/08ساعت 9:42 توسط بازرگانی |

این شکل با آنکه امکانات طراحی اتوماتیک را نشان می دهد اما مسآله مهم دیگری را بیان می کند و آن قدرت تصویر مجسم در بیان یک طرح است.
مساله دیگری که با آن مواجه هستیم; موضوع Assembly , تعمیرات وتعویض یدکها است. توجه داشته باشید که تعمیرات بیشتر توسط افرادی انجام می شود که با وجود تجربه کاری فراوان، با نقشه خوانی آشنایی ندارند،به همین جهت آنها نمی توانند از نقشه های دو بعدی جهت کارهای تعمیراتی استفاده نمایند. بنابراین کارخانه های صنعتی بر حسب نیازوتخصصی که برای تعمیرات و تعویض یدکها در نظر می گیرند،کاتالوگ و نقشه های انفجاری مختلف تهیه می کنند.این گونه نقشه ها به کمک شخصی می آید که می خواهد قطعاتی که به هم مرتبط هستند را مونتاژ یا دمونتاژ کند.


http://up.vatandownload.com/images2/8rpwor8q5poe5hxg01lr.png
+ نوشته شده در شنبه 1391/07/08ساعت 9:37 توسط بازرگانی |

به نام خدا

یکی از قابلیت های نرم افزار مکانیکال محیط DRAWING  این نرم افزار برای تولیدا نواع  نماهای مورد نیاز از مدل های ایجاد شده می باشد.

پس از ایجاد قطعات ترکیبی می توان از مدل مورد نظر نمای انفجاری تولید نمود. (توسط فرمان AMBALLOON)

در ادامه به نمونه ای از این توانایی به صورت شماتیک به همراه مراحل مدل سازی اشاره شده است.

ایجاد پروفایل یکی از  قطعات به همراه اندازه گذاری آن

تولید نمایه ترسیمی از پروفایل ایجاد شده توسط مجموعه فرامین SKETCH FEATURE

و ایجاد پروفایل قطعه دوم

ایجاد نمایه ترسیمی از پروفایل دوم

اضافه نمودن قیدهای سه بعدی 3D CONSTRAINT به قطعات

اضافه نمودن یک مجموعه اتصال پیچی به قطعات مدل سازی شده توسط فرمان:

AMSCREWCON3D

ایجاد صحنه مونتاژ در محیط SCENE از قطعات

ایجاد چند نمای ترسیم و برش از مدل :

 

مسیر دسترسی به  فرمان AMBALLOON از منوی ANNOTATE

بالن گذاری قطعات در محیط DRAWING ودرج جدول مواد

     پیروز باشید

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/08ساعت 9:33 توسط بازرگانی |

برای دانلود جزوه نقشه کشی صنعتی 1 دانشگاه صنعتی قم روی لینک زیر کلیک کنید .  امیدوارم که تمرینهای این جزوه مورد استفاده شما قرار بگیره .

نمونه تمرینهای نقشه کشی صنعتی 1  (3.6 مگابایت)

+ نوشته شده در شنبه 1391/07/08ساعت 9:29 توسط بازرگانی |

هر چند مطالب ارائه شده که من از یکی از سایت های انگلیسی گرفته ام به فارسی نیست اما مطالب آموزشی جالبی دارد که برای دانشجویان و اساتید نقشه کشی بسیار مفید می باشد.

اساتید محترم می توانند این مطالب را جهت ترجمه به دانشجویان واگذار نمایند. البته کلیه مطالب یک مقاله است که به صورت فصل بندی شده می توانید از لینک های زیر به آن مرتبط شوید.

+ نوشته شده در جمعه 1391/07/07ساعت 9:39 توسط بازرگانی |

واژه نامه مکانیکال دسکتاپ ترجمه کلمات کلیدی فرمان های این نرم افزار ا ست که در قالب یک مقاله دانشجویی ارائه شده است.

لینک دنلود

+ نوشته شده در جمعه 1391/07/07ساعت 9:38 توسط بازرگانی |

برای یافتن مطالب زیبا در مورد استاندارد فایل پاور پوینت زیر را دانلود کنید این فایل را من از سایت پژوهش سرای زنجان برای شما آورده ام . مواردی را در مورد مفهوم استاندارد و استانداردهای کشور های مختلف و استانداردهای نقشه کشی می توانید در این فایل بیابید.

دانلود فایل

+ نوشته شده در جمعه 1391/07/07ساعت 9:37 توسط بازرگانی |

مقاله مصور تولرانس ها و انطباقات که ظاهرا کار دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان می باشد . این مقاله در 66 صفحه بصورت تمام رنگی و در قالب pdf تهیه شده است. اساتید محترم می توانند برای تدریس از این فایل استفاده نمایند.

دانلود فایل

+ نوشته شده در جمعه 1391/07/07ساعت 9:37 توسط بازرگانی |

این نقشه های ترکیبی بسیار زیبا برای تمرین از دانشکده هوافضا(GEORGIA INSTITUTE ) تهیه شده و بسیار کاربردی می باشد. شما می توانید همین نقشه ها را بصورت دستی یا با اتوکد، مکانیکال و یا کتیا ترسیم نمایید.

فایل دانلود

+ نوشته شده در جمعه 1391/07/07ساعت 9:36 توسط بازرگانی |

تمرین های مختلف و زیبا را از اینجا دانلود کنید.

فایل دانلود1

 فایل دانلود2

+ نوشته شده در جمعه 1391/07/07ساعت 9:35 توسط بازرگانی |

 

این کتاب با همکاری سه نفر از اساتید رشته نقشه کشی و درس نقشه کشی صنعتی 1 با سرپرستی مهندس محسن محمدی تالیف گردیده است . زبان ساده و آموزش مرحله ای از خصوصیات این کتاب است . تصاویر کاملا گرافیکی، ترجمه کلمات تخصصی به لاتین و نمونه قطعات صنعتی در این کتاب آن را به یک کتاب فنی و کار آمد تبدیل کرده است. از خصوصیات دیگر این کتاب آموزش اتوکد در پایان هر فصل می باشد که راهنمایی های لازم برای ترسیم نقشه های همان فصل را در اتوکد نموده است و موجب ایجاد انگیزه برای ترسیم نقشه ها با دست یا با اتوکد می شود. خصوصیت مهم دیگر این کتاب تمرینات متنوع آن می باشد که بصورت تمرینات میانی و تمرینات پایانی آمده که در قسمت های شطرنجی کتاب و یا در کاغذ سفید قابل ترسیم است. اما خصوصیت مهم و منحصر به فرد این کتاب منابع و استانداردهای ایزو می باشد که به عنوان یک فصل در پایان کتاب آمده است که علاوه بر مستند کردن مطالب مطرح شده در کتاب، زمینه تحقیق و پژوهش های مختلف برای دانشجویان در مورد مطالب درس نقشه کشی صنعتی 1 را فراهم می آورد . روی هم رفته این کتاب یک کتاب آموزش به همراه تمرین کاملا پویا و با زبان ساده و مرحله ای  است که کار آموزش را برای دانشجویان و اساتید بسیارساده و آسان کرده است.

این کتاب در 302 صفحه و در قطع A4 و با قیمت پشت جلد 15000 تومان زیر چاپ رفته است.

 

  

+ نوشته شده در جمعه 1391/07/07ساعت 9:32 توسط بازرگانی |

مطالب قدیمی‌تر